TEKK logo

TEKK -
Tallinna Esteetilise Kasvatuse Keskus

Mati-Johannes Palmi mälestuseks (13.01.1942 - 28.05.2018)

Esmaspäeval lahkus pärast haigust armastatud ooperi-ja kammermuusika laulja Mati Palm. Mati oli üheks hinnatuimaks bassbaritoniks, kes ise on öelnud, et ta on (basso cantabile st voolav, ümar), keda tunnustati nii kodumaal kui ka rahvusvaheliselt. Mati Palm oli üle hulga aja üks esimesi Eesti lauljaid, kes murdis välja rahvusvahelisele areenile. Lahkus suurepärane laulupedagoog, kelle õpilased on oodatud Ameerika, Euroopa, Venemaa ja Eesti suurtele lavadele. Intelligentne, taktitundeline, õpilast austav ja tema arengut toetav ja julgustav, alati heasoovlik, nii on ta meelde jäänud oma õpilastele.

Mati Palmi loomingus, õppides aastatel 1962-68 Tallinna Konservatooriumis Jenny Siimoni lauluklassis, 1972 - 73 Moskva Konservatooriumis Hugo Dietzi käe all ning 1974 - 76 Milanos La Scala laulukoolis Renata Carosio klassis ja Berliinis saksa ooperit- oli ühendatud parimate vene, itaalia ja saksa laulukoolkondade traditsioonid. Mati on öelnud, osundan: „ Minul on olnud see õnn, et pole kunagi pidanud midagi ümber õppima, tänu oma esimesele õpetajale Jenny Siimonile“. Ka oma esimese CD pühendas ta oma õpetaja mälestusele. Mati sõnutsi on bassi unistuste rolle 3- Filippo „ Don Carlost“, Boriss „ Boriss Godunovist“ ja Mefisto Gounod „ Faustist“.

Maestro kontsertrepertuaari kuulus üle 600 kammerlaulu, oratooriumi ja ooperiaaria ning ta on laulnud enam kui 400 soolokontserti. Peale Eesti kontserdilavade on ta korduvalt esinenud maailmamainega lavadel nagu Moskva Filharmoonia Tshaikovski nim saal, Moskva Konservatooriumi Väike Saal, Rahmaninovi nim Saal, Peterburi Filharmoonia Suur ja Väike Saal, Glenn Gouldi Stuudio Torontos, Savonlinna Retreti Saal ning Kiievi, Minski jpt pealinnade kontserdisaalides.Tema repertuaaris on olnud üle 70 erineva ooperirolli, neist 40 peapartiid nt Wagneri Hollandlane ja Kuningas Heinrich, Verdi Attila, Filippo ja Zaccaria ning Tshaikovski Gremin ja Rene jpt, mida on ta laulnud ka sellistel lavadel nagu Teatro Colon Buenos Aireses, Berliini Riigiooperis, Marinski teatris Peterburis, Budapesti, Praha, Soome, Läti, Leedu jt rahvusteatrites.

Mati oli mainekate rahvusvaheliste vokalistide konkursside - „ Verdi hääled“ Itaalias, Tshaikovski- ja Glinka nim konkurssid Moskvas, Rosa Ponzelli konkurss New Yorgis, J. Sibeliuse konkurss Helsinkis jt - žüriides.

2001 aastal sai Mati - Johannes Palm Valgetähe IV klassi ordeni. Ligi veerand sajandit tagasi toetas maestro Mati Palm Tallinna „ Esteetilise Kasvatuse Keskuse“ loomist ja toetas moraalselt selle edasist tegevust. 1992. aastast algas meie loominguline koostöö ja sõprus juhtiva Teater „ Estonia“ solistiga, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professoriga, kuid eelkõige vastutustundliku, lahke ja suure südame ning sooja inimesega. Tallinna Esteetilise Kasvatuse Keskuse auliikme Mati - Johannes Palmi tegevus meil oli vabaharidusliku iseloomuga, sest meie koostöö teenis klassikalise muusika – eelkõige ooperikunsti tutvustamist, alates lauljate ettevalmistusest kuni ooperirollideni laval. Selle koostöö tulemusena said nii mõnedki tallinnlased, kes muidu ooperiteatrit ei külastanud, tunda klassikalise ooperikunsti puudutust.

Jää hüvasti, Mati, meie südametes jääd Sa igavesti elavaks!